Rady jak nakupovat

Hodinářský slovník

FUNKCE

MATERIÁL ŘEMÍNKU

POHON

POUZDRA

SKLO

UKAZATEL ČASU

VODOTĚSNOST HODINEK

Vodotěsnost hodinek se běžně udává ve třech různých jednotkách. V metrech (m), barech (bar) nebo atmosférách (atm). Všechny tři jednotky označují jednu veličinu a tou je tlak vodního sloupce, který na hodinky působí. 1metr vodního sloupce odpovídá tlaku 0,1 baru nebo 0,1 atmosféry. Když je tedy uveden na hodinkách údaj 100m, 10bar nebo 10am, vždy to znamená, že hodinky v laboratorních podmínkách vydrží tlak vody, který je ve 100 metrech při normou stanovené teplotě a hustotě vody. Neznamená to ovšem hloubku vody, do které se s hodinkami bez úhony může potopit majitel hodinek!

Tabulka stupňů vodotěsnosti:

Označení Vlhkost,déšť Plavání Potápění bez přístroje Potápění s přístrojem
bez označení NE NE NE NE
WR 30m ANO NE NE NE
WR 50m ANO ANO NE NE
WR 100m ANO ANO ANO NE
WR 200m ANO ANO ANO ANO

Toto jsou důležitá pravidla pro zachování vodotěsnosti hodinek:

Nedodržení níže uvedených zásad může mít za následek narušení vodotěsnosti Vašich hodinek a případnou ztrátu záruky!

1.      Nikdy nemanipulujte s korunkou nebo tlačítky pod vodou.

2.      Máte-li hodinky se šroubovací korunkou, nezapomeňte ji před ponořením hodinek zašroubovat.

3.      Skok do vody může být pro hodinky určené pouze pro plavání likvidační.

4.      Prudké změny teploty narušují vodotěsnost. Chraňte hodinky před přímým slunečním zářením a neponechávejte je příliš dlouho v extrémně horkém nebo chladném prostředí. Vyvarujte se též prudkým změnám teploty ( zásadně nepoužívejte hodinky např. v sauně, nenechávejte je na palubní desce automobilu nebo neskákejte s rozehřátými hodinkami z pláže do studené vody..). V opačném případě může dojít k chybné funkci, předbíhání nebo zpožďování hodinek, narušení vodotěsnosti a zkrácení životnosti baterie.

5.      Slaná voda v moři nebo chlorovaná voda v bazénu je agresivní a hodinkám neprospívá. Nezapomeňte je tedy po koupání opláchnout v pitné vodě a osušit.

6.      Teplá voda nesvědčí těsněním v hodinkách.

Nezapomeňte také na to, když Vám nateče voda do hodinek v záruční době, servis může tlakovou zkouškou zjistit, že hodinky jsou přesto stále vodotěsné na deklarovaný tlak, a že vodotěsnost byla porušena nevhodným zacházením! Na tomto základě pak tedy může záruční servis rozhodnout, že nemáte nárok na reklamaci a oprava bude muset být hrazená ze strany zákazníka!

Majitel hodinek musí počítat i s tím, že pokud hodinky nezvykle rychle ochladí, může se vysrážet elementární vlhkost obsažená uvnitř pouzdra, kterou nelze vyloučit, na vnitřní straně skla ciferníku. Není to závada, doporučujeme vytáhnout korunku a nechat v klidu doschnout nebo se obrátit na hodinářský servis, kde hodinky odborně vysuší a pak je opět uzavřou tak, aby byla zachována vodotěsnost.

Kontrolu vodotěsnosti doporučujeme provádět cca 1x za rok, popř. před aktivitami vodních sportů nebo delšího pobytu ve vodě. Udělat tlakovou zkoušku je ovšem nutné kdykoli po otevření hodinek pro zachování vodotěsnosti! ( výměna baterie nebo třeba oprava ).
 

Čištění a ošetřování šperků

Ošetřování přírodních perel

Pro zabránění chemickému a mechanickému poškození, doporučujeme následující zásady: